Atexon V300EX kipinänilmaisujärjestelmä

Atexon on Suomen kiistaton johtaja kipinänilmaisu- ja sammutusjärjestelmien valmistuksessa. Atexonin järjestelmät on rakennettu ja suunniteltu pohjoisen vaativiin olosuhteisiin. Atexonin järjestelmiä on myyty jo tuhansia suomalaisiin puusepänteollisuuden laitoksiin sekä lämpö- ja voimalaitosten tarpeisiin.
Puusepäntehtaan yhtenä tärkeimmistä vakuutuksista voidaan pitää kipinänilmaisujärjestelmää.
Atexonin erittäin nopeat ja herkät kipinänilmaisimet havaitsevat syttymislähteet tuhannesosasekunnissa ja käynnistävät vesisammutuksen. Kipinät havaitaan jo ennen kuin ne pääsevät tehtaan suodattimiin tai purusiiloon. Näin vältetään luultua yleisemmät pölyräjähdykset ja siilopalot.
Atexonin tuotteiden ATEX-hyväksynnät on valtion teknillisen tutkimuslaitoksen, VTT:n myöntämiä ja ne ovat CEA-asetusten mukaisia. Lisäksi kaikki tuotteet ovat suunnittelusta tuotantoon suomessa valmistettu. Järjestelmät voidaan asentaa myös ulkotiloihin ja ne suojaavat myös puhaltimen ylikuumenemiselta.
puh. +358 44 777 6518
teemu.laaksonen@innomac.fi